Armoni Mobilya Klasik Ve Lüks Mobilya

Bahçemiz Peyzajını Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Evlerin en öneli tasarım harikası içinde yer alan bahçelerin dekorasyonu ve peyzaj çalışması oldukça önemlidir. Sadece yaz ayları olarak odaklanan bahçe peyzajı kış aylarının gelişi ile hüsrana uğrayabilirsiniz. Bu sebep ile peyzaj çalışmanız yapılırken iyi araştırma yapmanın yanında konusunda uzman olan kişilerden de destek almanız önem taşıyor.

bahçe ve peyzaj

Bahçe Planlaması

Bahçe peyzaj çalışması aşamasında ilk olarak bahçenizin genişliği hesaplanıp bu hesaplama kâğıt üstüne dökülmelidir. Bahçe içinde olan havuz ya da büyük ve kalıcı olan çeşitli şeylerin konumları ve kapladıkları alanlarda bu kâğıt üstüne hesaplanarak yerleştirilir. Sonrasında bahçe içinde oturma alanı olarak belirlenecek olan yer seçilir ve kaplayacağı alan kâğıt üstünde çizilir. Bu işlemler sonrasında artık peyzaj çalışmanız için odak noktanız belirlenmiş oluyor. Oturma alanı en belirgin odak noktası olurken aynı zamanda bahçe girişi, yürüyüş yolu gibi detaylarda önem taşıyor. Bu sebep ile bu alanalrda yapılacak olan çalışmalarda çeşitlik farklı ışıklandırmalar ile de hareketlenebilir.

bahçede peyzaj nasış yapılır

Bahçe Işıklandırması

Bahçe peyzaj çalışmasında çim örtüsü, çiçeklendirme, gölgelik alan çalışması için ağaçlandırma gibi çalışmaların yapılması için hazırlanan kroki de belirlenen yürüyüş noktası, oturma alanı ve havuz var ise bu alanın etrafının renklendirilmesi çalışması sonrasında ışıklandırmaya sıra gelir. Bahçenizi gün ışığının olmadığı zamanlarda da kullanmanıza olanak veren ışıklandırma çalışması da belli bir düzen içinde yapılmalıdır. Işık şiddetinin loş olması bahçe ışıklandırma çalışması için oldukça önemlidir. Bahçe peyzaj çalışması içinde yer alan ışıklandırma da yürüyüş yolu, havuz ve etrafı, oturma alanı, bahçe çiti, ağaçlık alan ve çiçekli alan ışıklandırmalarında aynı stil ışıklandırma aksesuarlarına yer verilmesi gerekiyor. Bu anlamda satın alınacak ürün çeşitlerinin de benzer ya da aynı olmasına önem verilmelidir.

peyzaj fikirleri