Armoni Mobilya Klasik Ve Lüks Mobilya

Marangozluk ve Mobilya Mağazaları

Marangozluk en eski mesleklerden biri olup babadan oğula geçen bir aile mesleği olarak bilinir. Marangozluk; ağaç parçalarının belirli işlemlerden geçtikten sonra, işlenmesi ve istenilen şekilde kişi tarafından biçimlendirilmesine denir. Belirli işlemlerden geçen ağaç parçasına şekil verme işlemini gerçekleştiren kişiye ise marangoz denir. Eski zamanlarda çok rağbet gören ve ihtiyaç duyulan bir meslek olan marangozculuğa ve mesleği uygulayan kişilere yani marangozlara önceden gösterilen ilgi artık değerini yitirmektedir ve eskiden duyulan ihtiyaç duyulmamaktadır.

Önceki zamanlarda yaklaşık 20 yıl önce her mahallenin bir marangoz dükkânı olup, her çocuğun bir marangozcu Ahmet amcası vardı. Tüm mahalle sakinleri göz zevkine göre yaptırmak istedikleri yemek masalarını, yataklarını ve dolaplarını o marangoz dükkanına ve marangozcu Ahmet amcaya yaptırırlardı. Ne yazık ki günümüzde, ne her mahallenin bir marangoz dükkânı var, ne de her çocuğun marangozcu Ahmet amcası var. Marangoz dükkânlarının yerini artık kocaman lüks mobilya mağazaları aldı, çocuklar önceden hevesle bekledikleri marangozcu Ahmet amcanın elinden yapılan yatağı artık beğenmiyor, lüks mobilya mağazalarında satılan araba şeklindeki, ev şeklinde ki yataklardan istiyorlar. Lüks mobilya mağazaları açıldıkları ilk zamanlarda mobilyalarını marangozlardan alıyorlardı, ya da yanlarında çalıştırmak için marangoz işe alıyorlardı. Tabi bu süreç yavaş ilerliyordu, bir mobilyanın yapımı ne kadar uzun sürüyorsa, satılacak mobilya o kadar az oluyordu ve bu da ekonomik olarak kötü kazanç demekti.

Lüks mobilya mağazaları ekonomik durumlarını daha iyi bir hale getirmek için, daha hızlı üretim yapmak için makine gücüne başvurdular ve bunun sonucunda da insan gücüne çok ihtiyaç kalmadığından dolayı çoğu marangoz işinin karşılığını alamaz hale geldi. Marangozculuk mesleği bir kenara itilirken, marangozluk yaparak geçimini sağlayan, evine ekmeğini buradan götüren insanlar işsiz kalma sınırına gelip yıllardır yapmış olduğu mesleğinden karşılığını alamazken, lüks mobilya mağazaları ise müşteri sayılarını her geçen gün daha da arttırmaktadır.